C907U101KYYDAAWL40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C907U101KYYDAAWL40
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
Y5P B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Voltage - Rated :
400VAC
Ratings :
X1, Y2
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
250V
Package / Case :
Radial, Disc
Mount :
Through Hole
Capacitance :
100pF
Composition :
Ceramic
Applications :
Safety
Termination :
Radial
Dielectric :
Y5P
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Style :
Straight
Datasheets
C907U101KYYDAAWL40
KEMET C907U101KYYDAAWL40
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 100pF 400VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C907U101KYYDAAWL40 Overview
A program's size/dimension is 0.276Dia 7.00mm for this device.Its coefficient is Y5P B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.493mm.
C907U101KYYDAAWL40 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm