C907U100JYSDCAWL45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C907U100JYSDCAWL45
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 400VAC SL RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
Radial
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Tolerance :
±5%
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Temperature Coefficient :
SL
Composition :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Applications :
Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated AC :
250V
Capacitance :
10pF
Package / Case :
Radial, Disc
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated :
400VAC
Packaging :
Bulk
Ratings :
X1, Y2
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
7.493mm
Datasheets
C907U100JYSDCAWL45
KEMET C907U100JYSDCAWL45
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 10pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C907U100JYSDCAWL45 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm.This coefficient equals SL indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
C907U100JYSDCAWL45 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm