C907U100JYSDCAWL40
Mfr.Part #
C907U100JYSDCAWL40
Description
CAP CER 10PF 400VAC SL RADIAL
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Temperature Coefficient :
SL
Ratings :
X1, Y2
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 400
Voltage - Rated :
400VAC
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
10pF
Packaging :
Bulk
Lead/Base Style :
Kinked
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
250V
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Pitch :
7.493mm
Temperature Characteristics Code :
SL
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Composition :
Ceramic
Datasheets
C907U100JYSDCAWL40
KEMET C907U100JYSDCAWL40
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 10pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc