C4540H683JDGACT050
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C4540H683JDGACT050
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 1KV C0G/NP0 4540
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
SMD Indust C0G HVHT200C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Downhole
Length :
11.4mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Size / Dimension :
0.449Lx0.402W 11.40mmx10.20mm
Thickness (Max) :
0.106 2.70mm
Feature :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Width :
10.2mm
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Size Code :
Thickness :
2.6924mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
1kV
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
Nonstandard SMD
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Height :
2.5mm
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.068μF