C4540C683JDGACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C4540C683JDGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 1KV C0G/NP0 4540
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Size / Dimension :
0.449Lx0.402W 11.40mmx10.20mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
10.2mm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.106 2.70mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Thickness :
2.6924mm
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Low ESL, High Voltage
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
4540
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.068μF
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Length :
11.4mm
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±5%
Published :
2017
Package / Case :
Nonstandard SMD
Voltage - Rated DC :
1kV
Series :
SMD Auto C0G HV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2.5mm
KEMET C4540C683JDGACAUTO
SMD Auto C0G HV 0.068μF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.449Lx0.402W 11.40mmx10.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC Nonstandard SMD