C420C432GAG5TA7200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C420C432GAG5TA7200
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4300PF 250V C0G AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Axial
Capacitance :
4300pF
Factory Lead Time :
13 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL
Voltage - Rated :
250V
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
AxiMax 400 Comm C0G
Tolerance :
±2%
Lead Style :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
KEMET C420C432GAG5TA7200
AxiMax 400 Comm C0G 4300pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Axial
C420C432GAG5TA7200 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C420C432GAG5TA7200 Features
a size/dimension of 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm