C420C102G1G5TA
Mfr.Part #
C420C102G1G5TA
Description
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 AX
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
510 µm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
2%
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e3
Length :
5.08mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Published :
Temperature Coefficient :
30 ppm/°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
Axial
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
100V
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
1nF
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
20 Weeks
Dissipation Factor :
0.1 %
Datasheets
C420C102G1G5TA
KEMET C420C102G1G5TA
1nF Ceramic Capacitor 2% 30 ppm/°C 2 Terminations Axial
C420C102G1G5TA Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 30 ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.
C420C102G1G5TA Features
with 30 ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V