C420C393K2R5TA
Mfr.Part #
C420C393K2R5TA
Description
CAP CER 0.039UF 200V X7R AXIAL
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
AxiMax 400 Comm X7R
ECCN Code :
EAR99
Axial
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm
Lead Style :
Straight
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
200V
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
0.039µF
HTS Code :
Multilayer :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
2.54mm
Length :
6.6mm
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
C420C393K2R5TA
KEMET C420C393K2R5TA
AxiMax 400 Comm X7R 0.039μF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
C420C393K2R5TA Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C420C393K2R5TA Features
a size/dimension of 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm