C420C273F3G5TA7200
Mfr.Part #
C420C273F3G5TA7200
Description
CAP CER 0.027UF 25V C0G AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.027μF
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm
Voltage - Rated :
25V
Series :
AxiMax 400 Comm C0G
Lead Style :
Straight
KEMET C420C273F3G5TA7200
AxiMax 400 Comm C0G 0.027μF 25V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Axial
C420C273F3G5TA7200 Overview
A 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
C420C273F3G5TA7200 Features
a size/dimension of 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm