C420C242F3G5TA7200
Mfr.Part #
C420C242F3G5TA7200
Description
CAP CER 2400PF 25V C0G/NP0 AXIAL
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Lead Style :
Straight
Factory Lead Time :
13 Weeks
Capacitance :
2400pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
KEMET C420C242F3G5TA7200
AxiMax 400 Comm C0G 2400pF 25V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Axial
C420C242F3G5TA7200 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C420C242F3G5TA7200 Features
a size/dimension of 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm