C420C222J5G5CA7200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C420C222J5G5CA7200
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 50V C0G/NP0 AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
Axial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.100Diax0.260L 2.54mmx6.60mm
Lead Diameter :
510 µm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
2200pF
Length :
6.604mm
Series :
AxiMax 400 Comm C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Through Hole
Voltage :
50V
Diameter :
2.54mm
Feature :
Low ESL
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Lead Length :
25.4mm
Dissipation Factor :
0.1 %
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Lead Style :
Straight
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C420C222J5G5CA7200 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, Package / Case:Axial, Mounting Type:Through Hole, C420C222J5G5CA7200 pinout, C420C222J5G5CA7200 datasheet PDF, C420C222J5G5CA7200 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C420C222J5G5CA7200 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C420C222J5G5CA7200
AxiMax 400 Comm C0G 2200pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.100Diax0.260L 2.54mmx6.60mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Axial
C420C222J5G5CA7200 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.100Diax0.260L 2.54mmx6.60mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
C420C222J5G5CA7200 Features
a size/dimension of 0.100Diax0.260L 2.54mmx6.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V