C420C222F3G5TA
Mfr.Part #
C420C222F3G5TA
Description
CAP CER 2200PF 25V C0G/NP0 AXIAL
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
Capacitance :
2200pF
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Number of Terminations :
2
Lead Style :
Straight
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C