C420C182GAG5TA7200
Mfr.Part #
C420C182GAG5TA7200
Description
CAP CER 1800PF 250V C0G AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
AxiMax 400 Comm C0G
Size / Dimension :
0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm
Tolerance :
±2%
Capacitance :
1800pF
Voltage - Rated :
250V
GENERAL PURPOSE
KEMET C420C182GAG5TA7200
AxiMax 400 Comm C0G 1800pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Axial
C420C182GAG5TA7200 Overview
A 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
C420C182GAG5TA7200 Features
a size/dimension of 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm