C420C153K1R5CA7200
Mfr.Part #
C420C153K1R5CA7200
Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R AXIAL
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
2.5 %
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
6.604mm
Mount :
Through Hole
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
AxiMax 400 Comm X7R
Lead Diameter :
510 µm
Straight
Lead Length :
25.4mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
0.015µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.100Diax0.260L 2.54mmx6.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
KEMET C420C153K1R5CA7200
AxiMax 400 Comm X7R 0.015μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.100Diax0.260L 2.54mmx6.60mm -55°C~125°C Through Hole Axial
C420C153K1R5CA7200 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.100Diax0.260L 2.54mmx6.60mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
C420C153K1R5CA7200 Features
a size/dimension of 0.100Diax0.260L 2.54mmx6.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V