C420C123G5G5TA
Mfr.Part #
C420C123G5G5TA
Description
CAP CER 0.012UF 50V C0G AXIAL
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Low ESL
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated :
50V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm
Tolerance :
±2%
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
0.012µF
Factory Lead Time :
13 Weeks
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Bulk
Datasheets
C420C123G5G5TA
KEMET C420C123G5G5TA
AxiMax 400 Comm C0G 0.012μF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Axial
C420C123G5G5TA Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
C420C123G5G5TA Features
a size/dimension of 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm