C420C122F2G5TA7200
Mfr.Part #
C420C122F2G5TA7200
Description
CAP CER 1200PF 200V C0G AXIAL
Series :
AxiMax 400 Comm C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm
Capacitance :
1200pF
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C420C122F2G5TA7200
AxiMax 400 Comm C0G 1200pF 200V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Axial
C420C122F2G5TA7200 Overview
Programs on this device are of 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
C420C122F2G5TA7200 Features
a size/dimension of 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm