C420C103G1G5TA7200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C420C103G1G5TA7200
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V C0G AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Low ESL
Lead Style :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±2%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
10000pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
13 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm
Voltage - Rated :
100V
Series :
AxiMax 400 Comm C0G
Mounting Type :
Through Hole
KEMET C420C103G1G5TA7200
AxiMax 400 Comm C0G 10000pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Axial
C420C103G1G5TA7200 Overview
Programs on this device are of 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
C420C103G1G5TA7200 Features
a size/dimension of 0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm