C412C104J5R5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C412C104J5R5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.120Diax0.170L 3.05mmx4.32mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
2.5 %
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
Lead Style :
Straight
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Diameter :
510 µm
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.1μF
Series :
AxiMax 400 Comm X7R
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
C412C104J5R5TA
KEMET C412C104J5R5TA
AxiMax 400 Comm X7R 0.1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.120Diax0.170L 3.05mmx4.32mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial