C3M0120090D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C3M0120090D
Manufacturer
Wolfspeed
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
SICFET N-CH 900V 23A TO247-3
Stock
435
In Stock :
435
Manufacturer :
Wolfspeed
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Series :
C3M™
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
17.3nC @ 15V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
15V
Package / Case :
TO-247-3
FET Type :
N-Channel
Drain to Source Resistance :
120mOhm
Continuous Drain Current (ID) :
23A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
900V
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 3mA
Published :
2005
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
RoHS Compliant
Vgs (Max) :
+18V, -8V
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
350pF @ 600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
23A Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
155mOhm @ 15A, 15V
Power Dissipation-Max :
97W Tc
Threshold Voltage :
2.1V
Datasheets
C3M0120090D
Wolfspeed C3M0120090D
N-Channel Tube 155mOhm @ 15A, 15V +18V, -8V 350pF @ 600V 17.3nC @ 15V 900V TO-247-3
C3M0120090D Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 350pF @ 600V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 23A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.When a specific gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias a MOSFET to the on state, the drain to source resistance is 120mOhm, which means the device is not biased.Activation of any electrical operation happens at threshold voltage, and this transistor has 2.1V threshold voltage.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 900V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 15V volts (15V).
C3M0120090D Features
a continuous drain current (ID) of 23A
single MOSFETs transistor is 120mOhm
a threshold voltage of 2.1V
a 900V drain to source voltage (Vdss)
C3M0120090D Applications
There are a lot of Cree/Wolfspeed
C3M0120090D applications of single MOSFETs transistors.
  • Motor drives and Uninterruptible Power Supplies
  • Micro Solar Inverter
  • DC/DC converters
  • Power Tools
  • Motor Drives and Uninterruptible Power Supples
  • Synchronous Rectification
  • Battery Protection Circuit
  • Telecom 1 Sever Power Supplies
  • Industrial Power Supplies
  • PFC stages, hard switching PWM stages and resonant switching
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 650V TO247
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 1200V TO247
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 600V TO247