C350C394G5G5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C350C394G5G5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RAD 390NF 50V C0G 2%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±2%
Number of Terminations :
2
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
0.39µF
Lead Style :
Formed Leads
Lead Spacing :
0.400 10.16mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.330Lx0.200W 8.38mmx5.08mm
Datasheets
C350C394G5G5TA
KEMET C350C394G5G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 0.39μF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.330Lx0.200W 8.38mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial
C350C394G5G5TA Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.330Lx0.200W 8.38mmx5.08mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
C350C394G5G5TA Features
a size/dimension of 0.330Lx0.200W 8.38mmx5.08mm