C350C104G2G5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C350C104G2G5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RAD 0.1UF 200V C0G 2%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.400 10.16mm
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Feature :
Low ESL
Voltage - Rated :
200V
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.330Lx0.200W 8.38mmx5.08mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads
Capacitance :
0.1μF
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Bulk
Datasheets
C350C104G2G5TA
KEMET C350C104G2G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 0.1μF 200V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.330Lx0.200W 8.38mmx5.08mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C350C104G2G5TA Overview
Ceramic capacitor is 0.330Lx0.200W 8.38mmx5.08mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
C350C104G2G5TA Features
a size/dimension of 0.330Lx0.200W 8.38mmx5.08mm