C350C274G5G5TA
Mfr.Part #
C350C274G5G5TA
Description
CAP CER RAD 270NF 50V C0G 2%
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Formed Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead Spacing :
0.400 10.16mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Size / Dimension :
0.330Lx0.200W 8.38mmx5.08mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±2%
Capacitance :
0.27μF
Datasheets
C350C274G5G5TA
KEMET C350C274G5G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 0.27μF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.330Lx0.200W 8.38mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial
C350C274G5G5TA Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.330Lx0.200W 8.38mmx5.08mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
C350C274G5G5TA Features
a size/dimension of 0.330Lx0.200W 8.38mmx5.08mm