C350C124J1G5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C350C124J1G5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Dipped
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.12UF 100V C0G/NP0 RAD
Stock
39
In Stock :
39
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size Code :
5020
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
C0G
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Length :
14.22mm
Voltage - Rated DC :
100V
Multilayer :
yes
Termination :
Radial
Package / Case :
Dipped
Height :
5.08mm
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
0.1 %
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
120nF
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
12.7mm
Depth :
5.08mm
Lead Pitch :
10.16mm
Datasheets
C350C124J1G5TA
KEMET C350C124J1G5TA
120nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Dipped