C315C822K5R5TA
Mfr.Part #
C315C822K5R5TA
Package / Case
Dipped
Description
CAP CER 8200PF 50V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead/Base Style :
Straight
Lead Pitch :
2.54mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Height :
2.54mm
Dissipation Factor :
2.5 %
Width :
3.81mm
Lead Diameter :
510 µm
Size Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
HTS Code :
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
Wire
Multilayer :
yes
Depth :
2.54mm
Termination :
Radial
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
8.2nF
Tolerance :
10%
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Bulk
Length :
5.33mm
Package / Case :
Dipped
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Datasheets
C315C822K5R5TA
KEMET C315C822K5R5TA
8.2nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Dipped