C315C100J1G5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C315C100J1G5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL
Stock
800
In Stock :
800
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Depth :
2.54mm
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric :
C0G
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Style :
Straight
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Ceramic
Length :
3.81mm
Capacitance :
10pF
Size Code :
1510
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
510 µm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
2.54mm
Feature :
Low ESL
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Published :
2008
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
2.54mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Dissipation Factor :
0.1 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Datasheets
C315C100J1G5TA
KEMET C315C100J1G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 10pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial