C315C682K5R5TA7303
Mfr.Part #
C315C682K5R5TA7303
Description
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Packing Method :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
125°C
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Lead Pitch :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.81mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
7 Weeks
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Capacitance :
6.8nF
Size Code :
Published :
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Height :
5.33mm
Tolerance :
10%
Multilayer :
yes
KEMET C315C682K5R5TA7303
6.8nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial