C315C681G1G5HA
Mfr.Part #
C315C681G1G5HA
Description
CER CAP
Stock
317
In Stock :
317
Ceramic Capacitors
Diameter :
Positive Tolerance :
2%
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Number of Terminals :
2
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 125 C
Product Status :
Active
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric :
C0G (NP0)
Tradename :
GoldMax
Size / Dimension :
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Class :
Class 1
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS :
Noandnbsp-RoHS Version Available
Packaging :
Bulk
Capacitance :
680 pF
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Voltage - Rated :
100V
Height :
2.54 mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Case Style :
Conformally Coated
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Lead Diameter :
0.51 mm
ECCN Code :
EAR99
Brand :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
JESD-609 Code :
e0
Packing Method :
Bulk
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Ratings :
Surface Mount :
No
Radial
Width :
3.14 mm
Height - Seated (Max) :
0.183" (4.66mm)
Failure Rate :
Features :
Low ESL
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Pbfree Code :
No
Length :
3.81 mm
Negative Tolerance :
2%
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Type :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Type :
Goldmax C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size Code :
1510
Lead Style :
Straight
Voltage Rating :
100 VDC
Base Product Number :
C315C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
HTS Code :
Tolerance :
±2%
Package :
Product :
General Type MLCCs
Reach Compliance Code :
not_compliant
Termination Style :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Pitch :
2.54 mm
Thickness (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
C315C681G1G5HA
KEMET C315C681G1G5HA
GoldMax 300 Comm C0G 680 pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) -55°C ~ 125°C Through Hole Radial
C315C681G1G5HA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm).This part is described as having 2% tolerance as a negative tolerance.The part exhibits a tolerance of 2% in terms of positive tolerance.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
C315C681G1G5HA Features
a size/dimension of 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
a tolerance of 2%
a tolerance of 2%