C315C562J2G5TA
Mfr.Part #
C315C562J2G5TA
Description
CAP CER 5600PF 200V C0G/NP0 RAD
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
200V
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Capacitance :
5600pF
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
44 Weeks
Pbfree Code :
yes
Datasheets
C315C562J2G5TA
KEMET C315C562J2G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 5600pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C315C562J2G5TA Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 200V - Rated DC.
C315C562J2G5TA Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V