C315C560J1G5TA
Mfr.Part #
C315C560J1G5TA
Description
CAP CER 56PF 5% 100V C0G RADIAL
Through Hole
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Low ESL
Depth :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
0.1 %
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
Published :
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
56pF
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.54mm
Lead Diameter :
510 µm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
3.81mm
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm