C315C510K3G5TA
Mfr.Part #
C315C510K3G5TA
Description
CAP CER 51PF 25V C0G/NP0 RADIAL
Stock
669
In Stock :
669
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Feature :
Straight
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Temperature Characteristics Code :
C0G
yes
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
51pF
Voltage - Rated :
25V
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
C315C510K3G5TA
KEMET C315C510K3G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 51pF 25V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial