C315C471K1R5TA7301
Mfr.Part #
C315C471K1R5TA7301
Description
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Mounting :
Through Hole
Product :
General Type MLCCs
Capacitance Value :
470pF
Dissipation Factor (%) :
10
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Capacitors
Voltage :
100Vdc
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Tolerance :
10%
Number of Terminals :
2
Terminal Pitch (mm) :
2.54
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 125 C
Height :
2.54 mm
Packaging :
Tape and Reel
Voltage Rating :
100 VDC
Length :
3.81 mm
Type :
Goldmax X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
Capacitance :
470 pF
Product Depth (mm) :
2.54(Max)
Brand :
Lead Style :
Straight
Microwave Application :
No
Tradename :
GoldMax
Product Length (mm) :
3.81(Max)
Lead Diameter (mm) :
0.51
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
RoHS Status :
RoHS Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Width :
3.14 mm
ECCN (US) :
EAR99
Case Style :
Dipped
Lead Diameter :
0.51 mm
Class :
Class 2
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size (mm) :
3.81 X 2.54 X 3.14
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Dielectric :
X7R
RoHS :
Details
Lead Spacing :
2.54 mm
Termination Style :
Radial
Product Height (mm) :
3.14(Max)
Seated Plane Height (mm) :
4.66(Max)
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C315C471K1R5TA7301 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100Vdc, Type:Goldmax X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs, C315C471K1R5TA7301 pinout, C315C471K1R5TA7301 datasheet PDF, C315C471K1R5TA7301 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C315C471K1R5TA7301 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C315C471K1R5TA7301
GoldMax 300 Comm X7R 470 pF Ceramic Capacitor 10%