C315C470K2G5TA
Mfr.Part #
C315C470K2G5TA
Description
CAP CER 47PF 10% 200V C0G RADIAL
Ceramic Capacitors
Published :
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Lead Diameter :
510 µm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Lead Style :
Straight
Multilayer :
yes
Depth :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Pitch :
2.54mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Dissipation Factor :
0.1 %
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Height :
2.54mm
Capacitance :
47pF
Dielectric :
C0G
Feature :
Low ESL
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length :
3.81mm
HTS Code :
Datasheets
C315C470K2G5TA
KEMET C315C470K2G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 47pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial