C315C361F3G5TA7301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C315C361F3G5TA7301
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 360PF 25V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Voltage - Rated :
25V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Lead Style :
Straight
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Feature :
Low ESL
Tolerance :
±1%
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
360pF
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
KEMET C315C361F3G5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 360pF 25V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C315C361F3G5TA7301 Overview
Ceramic capacitor is 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
C315C361F3G5TA7301 Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm