C315C332K1R5CA
Mfr.Part #
C315C332K1R5CA
Description
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL
Straight
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
not_compliant
Lead Pitch :
2.54mm
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Capacitance :
3300pF
HTS Code :
Dissipation Factor :
2.5 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
Depth :
2.54mm
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Published :
Lead Diameter :
510 µm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Height :
2.54mm
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Lead Length :
7mm
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
C315C332K1R5CA
KEMET C315C332K1R5CA
GoldMax 300 Comm X7R 3300pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
C315C332K1R5CA Overview
A 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C315C332K1R5CA Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V