C315C330J2G5TA7301
Mfr.Part #
C315C330J2G5TA7301
Description
CAP CER 33PF 200V C0G/NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 125 C
Lead Diameter :
0.51 mm
Tolerance :
0.25 pF
Dielectric Material :
Ceramic
Diameter :
Size Code :
Terminal Pitch :
2.54 mm
Width :
3.14 mm
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.150 L x 0.100 W (3.81mm x 2.54mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PAPER, 12 INCH
Thickness (Max) :
Terminal Shape :
Wire
Brand :
Capacitance :
33 pF
Tradename :
GoldMax
Type :
Goldmax C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Length :
3.81 mm
Multilayer :
yes
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Style :
Conformally Coated
Temperature Characteristics Code :
C0G
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage Rating :
200 VDC
Product :
General Type MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Subcategory :
Capacitors
Height :
2.54 mm
Number of Terminals :
2
Voltage - Rated :
200V
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
JESD-609 Code :
e3
RoHS :
Details
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Class :
Class 1
Ratings :
Product Status :
Active
Lead Spacing :
2.54 mm
Surface Mount :
No
Product Type :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Reach Compliance Code :
Compliant
Features :
Low ESL
Positive Tolerance :
5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
C0G (NP0)
Termination Style :
Lead Style :
Straight
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
HTS Code :
Base Product Number :
C315C
Height - Seated (Max) :
0.183 (4.66mm)
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
5%
Packaging :
MouseReel
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200 V
Mounting Type :
Through Hole
KEMET C315C330J2G5TA7301
GoldMax 300Comm C0G CERAMIC CAPACITOR Radial Ceramic Capacitor 0.150L x 0.100W 3.81mm x 2.54mm C0G NP0 0.25pF 33pF