C315C330J1G5TA
Mfr.Part #
C315C330J1G5TA
Description
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Depth :
2.54mm
Multilayer :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
100V
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
0.1 %
Lead Pitch :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
Lead Style :
Straight
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
3.81mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
2.54mm
Published :
Dielectric :
C0G
Feature :
Low ESL
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
33pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
510 µm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Datasheets
C315C330J1G5TA
KEMET C315C330J1G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 33pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial