C315C152K1R5TA
Mfr.Part #
C315C152K1R5TA
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Lead Diameter :
510 µm
Capacitance :
1500pF
Tolerance :
±10%
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Pitch :
2.54mm
Height :
2.54mm
Voltage :
100V
Published :
Lead Free :
Lead Free
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Lead Length :
7mm
Depth :
2.54mm
Package / Case :
Radial
Lead Style :
Straight
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
Voltage - Rated DC :
100V
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Dielectric Material :
Ceramic
Dissipation Factor :
2.5 %
Datasheets
C315C152K1R5TA
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C315C152K1R5TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, C315C152K1R5TA pinout, C315C152K1R5TA datasheet PDF, C315C152K1R5TA amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C315C152K1R5TA ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C315C152K1R5TA
GoldMax 300 Comm X7R 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial