C315C103J1R5TA
Mfr.Part #
C315C103J1R5TA
Description
CAP CER 10000PF 5% 100V X7R RAD
Stock
17
In Stock :
17
Ceramic Capacitors
Multilayer :
No
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
Dissipation Factor :
2.5 %
Lead Style :
Straight
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Capacitance :
10000pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
2.54mm
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric Material :
Ceramic
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
2.54mm
Mount :
Through Hole
Published :
2008
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Depth :
2.54mm
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Datasheets
C315C103J1R5TA
KEMET C315C103J1R5TA
GoldMax 300 Comm X7R 10000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial