C315C102K2R5TA
Mfr.Part #
C315C102K2R5TA
Description
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL
Stock
17
In Stock :
17
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Mount :
PCB, Through Hole
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2008
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
200V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Length :
7mm
Size Code :
1510
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Capacitance :
1000pF
ROHS3 Compliant
Voltage :
200V
Lead Pitch :
2.54mm
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
510 µm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Depth :
2.54mm
Tolerance :
±10%
Dissipation Factor :
2.5 %