C315C102K1R5TA7301
Mfr.Part #
C315C102K1R5TA7301
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Straight
Lead Pitch :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
1000pF
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Depth :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pitch :
2.54mm
Packing Method :
TR
Dissipation Factor :
2.5 %
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
1 (Unlimited)
Height :
2.54mm
Lead Diameter :
510 µm
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
yes
Published :
Length :
3.81mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
KEMET C315C102K1R5TA7301
GoldMax 300 Comm X7R 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial