C2012X7T2V473K125AA
Mfr.Part #
C2012X7T2V473K125AA
Description
CAP CER 0.047UF 350V X7T 0805
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.047µF
C
Width :
1.25mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Published :
HTS Code :
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X7T
Temperature Characteristics Code :
X7T
Voltage - Rated :
350V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.25mm
Thickness :
1.4478mm
0805 (2012 Metric)
Length :
2mm
Datasheets
C2012X7T2V473K125AA
TDK Corporation C2012X7T2V473K125AA
C 0.047μF 350V Ceramic Capacitor ±10% X7T 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)