C2012X7T2V223K125AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2012X7T2V223K125AA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 350V X7T 0805
Stock
908
In Stock :
908
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
0805
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Number of Terminations :
2
Series :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7T
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Case Code (Metric) :
2012
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
350V
Length :
2mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
X7T
Factory Lead Time :
28 Weeks
Height :
1.25mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.022µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
1.4478mm
Width :
1.25mm
Datasheets
C2012X7T2V223K125AA
TDK Corporation C2012X7T2V223K125AA
C 0.022μF 350V Ceramic Capacitor ±10% X7T 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)