C2012X7R2E102M085AA
Mfr.Part #
C2012X7R2E102M085AA
Description
CAP CER 1000PF 250V X7R 0805
Capacitance :
1000pF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Voltage - Rated DC :
250V
Published :
Composition :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness :
990.6μm
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Weight :
5.499807mg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height :
850μm
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
C2012X7R2E102M085AA
TDK Corporation C2012X7R2E102M085AA
C 1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)