C2012X7R2A223M125AA
Mfr.Part #
C2012X7R2A223M125AA
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
100V
ECCN Code :
EAR99
Published :
Capacitance :
0.022µF
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Depth :
1.25mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Weight :
5.499807mg
Composition :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.4478mm
Datasheets
C2012X7R2A223M125AA
TDK Corporation C2012X7R2A223M125AA
C 0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)