C2012X7R2A223M/10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2012X7R2A223M/10
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
1.2446mm
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.0066mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
1.4478mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Published :
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±20%
Height :
1.25mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.022µF
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
C2012X7R2A223M/10
TDK Corporation C2012X7R2A223M/10
C 0.022μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C2012X7R2A223M/10 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
C2012X7R2A223M/10 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V