C2012X7R1H103M
Mfr.Part #
C2012X7R1H103M
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Weight :
5.499807mg
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Packing Method :
Bulk
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
711.2μm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
10000pF
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Datasheets
C2012X7R1H103M
TDK Corporation C2012X7R1H103M
C 10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C2012X7R1H103M Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
C2012X7R1H103M Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V