C2012X7R1E475K125AB
Mfr.Part #
C2012X7R1E475K125AB
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Height :
1.25mm
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
1.4478mm
Length :
2mm
Capacitance :
4.7μF
Voltage :
25V
Depth :
1.25mm
Weight :
5.499807mg
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
X7R
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
25V
Multilayer :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Low ESL
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
C2012X7R1E475K125AB
Introducing Ceramic Capacitors TDK Corporation C2012X7R1E475K125AB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:25V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805 (2012 Metric), C2012X7R1E475K125AB pinout, C2012X7R1E475K125AB datasheet PDF, C2012X7R1E475K125AB amp .Beyond Ceramic Capacitors TDK Corporation C2012X7R1E475K125AB ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TDK Corporation C2012X7R1E475K125AB
C 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)