C2012X7R1E104M/0.85
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2012X7R1E104M/0.85
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.1μF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Series :
C
Multilayer :
yes
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Height :
0.85mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness :
939.8μm
TDK Corporation C2012X7R1E104M/0.85
C 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C2012X7R1E104M/0.85 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
C2012X7R1E104M/0.85 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V