C2012X7R1C475M125AB
Mfr.Part #
C2012X7R1C475M125AB
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
EAR99
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
1.4478mm
Series :
C
Published :
Capacitance :
4.7μF
Voltage - Rated DC :
16V
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Weight :
5.499807mg
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±20%
Depth :
1.25mm
Feature :
Low ESL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
X7R
Number of Pins :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
REACH SVHC :
Unknown
Surface Mount, MLCC
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Radiation Hardening :
No
X7R
Datasheets
C2012X7R1C475M125AB
TDK Corporation C2012X7R1C475M125AB
C 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)