C2012X7R1C334K/1.25
Mfr.Part #
C2012X7R1C334K/1.25
Description
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0805
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
16V
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitance :
0.33μF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Metric) :
Thickness :
1.4478mm
JESD-609 Code :
e3
X7R
TDK Corporation C2012X7R1C334K/1.25
C 0.33μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C2012X7R1C334K/1.25 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 16V.
C2012X7R1C334K/1.25 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V